Možné komplikace v průběhu terapie

Úvodní stránka > Ortodoncie > Možné komplikace

Může ortodontická terapie poškodit zuby? 

Aparáty samy o sobě poškození nezpůsobí, i když zámečky, drátky a pomocná zařízení mohou zachycovat jídlo a způsobovat větší hromadění plaku. V průběhu léčby může dojít k poškození zubů, pokud o ně není dostatečně pečováno. Špatné čištění a příliš mnoho sladkých nápojů a pochutin může vytvořit zubní kaz, zánět dásní a trvalé defekty (bílé skvrny) na Vašich zubech po sejmutí rovnátek, proto je nezbytné zuby a aparáty velmi pečlivě čistit. 

Jak se mám starat o své zuby a rovnátka? 

Je velmi důležité pravidelně docházet na preventivní zubní prohlídky u Vašeho ošetřujícího stomatologa v průběhu terapie. Dále je zapotřebí pečlivě si po každém jídle čistit zuby včetně mezizubních prostor. Hygienistka Vám předvede správné techniky čištění zubů a doporučí vhodné pomůcky.  Doporučujeme návštěvy pacientů s fixním aparátem u dentální hygienistky každé 3 měsíce.

Jaké další produkty mi pomohou v péči o ústa a aparát? 

Čistěte si zuby zubní pastou, která obsahuje velké množství fluoridů a látek omezujících tvorbu zubního kamene. Dvakrát týdně používejte fluoridační gel. To Vám pomůže zbavit se plaku, předejít zubnímu kazu, onemocnění dásní a zároveň Vám osvěží dech. Elektrický kartáček používejte pouze opatrně a to jen tehdy, pokud se s ním dostanete ke všem zubům. Při nošení aparátu je nezbytné používat mezizubní kartáčky, které jsou ideální pro čištění mezizubních prostor a okolo zámečků fixního aparátu. Na detailní dočištění používejte tzv. jednosvazkový kartáček. Tablety na indikaci plaku obsahují neškodné barvivo, které obarví zubní plak, což Vám pomůže zviditelnit ne zcela dobře vyčištěná místa, kde plak ulpívá. Tyto pomůcky byste měli sehnat u svého ortodontisty nebo ve specializovaných prodejnách.

Mohu pociťovat bolest? 

Všechny aparáty mohou být z počátku nepohodlné, neboť Vaše ústa jsou velmi citlivá na změny a bude trvat několik dní, než si na aparát zvyknete. Obvykle první 3-4 dny po nasazení je pociťován nepříjemný tlak na zuby, mohou pomoci analgetika, další dny obtíže ustupují a za týden už je vše v pořádku. Některé části rovnátek mohou být nepříjemně vnímány na Vašich dásních či rtech, mohou dokonce způsobit bolestivé otlaky sliznice. Váš ortodontista Vám dá ochranný vosk, který můžete umístit přes části rovnátka, které Vám způsobují obtíže. Pokud Vám po několik dní některá část rovnátka způsobuje nepřetržitou bolest, měli byste zajít k ortodontistovi, který aparát přizpůsobí.

Budu moci normálně jíst? 

Po dobu prvních několika dní po nasazení fixního aparátu je vhodné jíst kašovitou stravu, např. kaše, jogurty, tvaroh, polévky, popř. si jídlo krájet na malé kousky. Ať už nosíte snímací nebo fixní aparát, měli byste se vyvarovat lepivých a sladkých jídel včetně žvýkaček, které se nedoporučují, neboť se Vám mohou přilepit na aparát. Vyhýbejte se tvrdým jídlům jako jsou celá jablka, mrkev či topinky. Ty Vám mohou poškodit nebo zničit ortodontické drátky a zámečky. Vyvarujte se limonád a přírodních ovocných šťáv, protože často obsahují mnoho cukru a mohou být kyselé. To může vést k zubnímu kazu a erozi. 

Co když ztratím nebo poškodím aparát? 

Pečlivě se seznamte se svým aparátem a každý večer si kontrolujte pevnost a správné umístění všech součástek. Pokud se aparát poškodí nebo ztratí, oznamte to co nejdříve svému ortodontistovi a domluvte se s ním na nápravě. Nečekejte do další návštěvy, protože čas, kdy nenosíte svůj aparát nebo kdy není ve správné pozici, ovlivňuje Vaši léčbu.

Budu normálně mluvit? 

Někdy může nasazení rovnátek ovlivnit Vaši řeč a způsobit problémy s vyslovováním některých slov. Zpočátku mohou dělat problém sykavky. Většina lidí si však velmi rychle zvykne a během několika dní začne mluvit normálně. 

Mohu s rovnátky sportovat? 

Pokud máte snímací rovnátka, je lepší si na sportovní aktivity aparát z úst vyjmout a uschovat ho do krabičky. Pokud máte fixní aparát, měli byste přes něj nosit speciální chránič zubů. Váš ortodontista by Vám měl být schopen takovýto chránič zhotovit. 

Mohu nadále hrát na hudební nástroj? 

Fixní rovnátka mohou ovlivnit hru na dechové nástroje, nicméně s tréninkem byste si měli zvyknout. Pokud nosíte snímací aparát, aparát vyjměte a uložte bezpečně do krabičky. Až dohrajete, tak aparát co nejdříve opět nasaďte.

OBJEDNÁVEJTE NA: +420 774 933 322
NATURDENT – ORTODONCIE s.r.o., ZUBNÍ ORDINACE PRAHA, ZBUZKOVA 175/51, 190 00 PRAHA 9 - VYSOČANY